Informacja!
Dane prezentowane w serwisie mapowym mają charakter poglądowy i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako dokument oficjalny. Nie mogą być podstawą jakichkolwiek czynności administracyjnych czy urzędowych.
W celu pozyskania oficjalnej dokumentacji prosimy o kontakt z właściwym podmiotem (starostwo powiatowe, park narodowy, nadleśnictwo itp.)
Mapa kategorii ochronności
Lasy ochronne obejmują obszary z wiodącą funkcją ochronną (środowiskotwórczą), której realizacja nie wymaga ograniczenia lub zaniechania funkcji produkcyjnych.
Więcej informacji o lasach ochronnych można znaleźć pod linkiem.
W legendzie warstwy kategorii ochronności ustawione są wg rosnącej liczebności. Najmniej liczna kategoria (nasienne) jest na górze a najliczniej występująca jest na dole (wodochronne).
Poza wizualizacją, na mapie jest również możliwość odczytu danych opisowych (kategorii ochronności, roku, kodu nadleśnictwa) za pomocą kliknięcia lewym przyciskiem myszy lub narzędzia Identyfikuj (dostępne w lewym panelu).
Wzmocnienie ochrony leśnych zasobów przyrodniczychto propozycja Lasów Państwowych ogłoszona 27 listopada 2024 r.
Lasy i inne grunty Lasów Państwowych bez działań gospodarki leśnej: siedliska bagienne i zalewowe, priorytetowe siedliska przyrodnicze, użytki ekologiczne, wyznaczone autorsko w nadleśnictwach do objęcia szczególną ochroną, obiekt światowego dziedzictwa UNESCO - Puszcza Białowieska, rezerwaty przyrody oraz projektowane rezerwaty przyrody, wybrane tereny zalewisk (np. z działalności bobrów).
Łącznie: 564 tys. ha
Lasy do zmodyfikowania działań gospodarczych obejmują: bory suche, strefy buforowe przylegające do cieków, zbiorników wodnych i bagien, odwodnione siedliska bagienne, obszary leśne przylegające do granic parków narodowych, wyznaczone autorsko w nadleśnictwach rzadkie siedliska leśne, siedliska przyrodnicze w obszarach Natura 2000, dla których działania wynikają z zapisów prawa ochrony przyrody, a także powierzchnie badań naukowych.
Również w tej grupie umieszczono zbiorowiska nieleśne, np. torfowiska, wrzosowiska, murawy kserotermiczne oraz grunty poza siedliskami przyrodniczymi, takie jak mokradła lub grunty pozostawione do naturalnej sukcesji - dla których priorytetem jest ochrona przyrody.
Łącznie: 647 tys. ha
Przeglądasz nową wersję mapy Banku Danych o Lasach.
Zmieniliśmy układ i działanie wybranych narzędzi. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Prezentację możesz rozpocząć później klikając na Pomoc w dolnym lewym rogu.
Tutaj znajdziesz narzędzia do poruszania się po mapie.
Tutaj umieściliśmy:
- przycisk menu głównego portalu,
- narzędzie zmiany języka polski/angielski.
Tutaj umieściliśmy narzędzia:
- identyfikuj,
- pomiary,
- informacja o dostępnych danych,
- opis taksacyjny.
Tutaj umieściliśmy narzędzia:
- drukowanie,
- wyszukaj,
- permalink.
Tutaj umieściliśmy narzędzia:
- pomoc - uruchomienie samouczka,
- link do deklaracji dostępności.
W tym miejscu możesz zmienić mapę podkładową oraz mapę tematyczną BDL.
Legenda jest chowana i wysuwana w stałym miejscu.
Na tym samym panelu pojawiają się też wyniki pomiaru (odległości/powierzchni).
W tym miejscu możesz dodać na mapę dane z WMS lub z własnych plików typu SHP, KML, GPX.